Любов дика та прекрасна - Бертріс Смолл
— Я думаю, що Бесс буде щасливіша з тобою, Еллі, адже зі мною в її віці ти чудово вправлялась. А втім, вирішуй сама.
Еллен вирішила, — і Кат це знала, — що Бесс буде для неї кращою господинею. Було неважко керувати юною невпевненою дівчинкою, та й із часом жінка геть перестала розуміти свою леді Катріону. Знову відчуваючи себе потрібною, Еллен узялася доглядати Бесс і відтепер говорила їй лише хороше про її маму.
Кат поклала собі проводити якомога більше часу зі своїми трьома дочками. Аманда й Мораґ уже не соромилися матері, і Кат цьому раділа. Бесс, хоча й далі поводилася насторожено, таки поприязнішала й навіть прилучалася до ігор, у які Кат гралася з молодшенькими.
Через вісім місяців по поверненні до Патрика Леслі в Кат Леслі почалися пологи.
— Ще ж надто рано, — стурбовано скаржився граф своїй матері.
— А я дивуюся, що вона протрималася так довго, — завважила Меґ. — Не дивися так тривожно, синку. До ночі в цьому будинку на двох Леслі побільшає. Кат виношує близнюків, а двійко й більше дітей завжди народжуються раніше. Я це добре знаю, бо останні діти моєї матері були двійнята. Це в нас родинне.
Удова-графиня мала рацію. Кат легко й швидко народила сина й дочку ще до заходу сонця першого травня 1594 року. Хлопчика нарекли Яном, дівчинку — Джейн. Патрик радів, що дружина так турботливо назвала дітей на честь їхніх прадідуся й прабабусі по батьківській лінії. Кат поколисала обох малят перед сном, а потім спокійно сказала, що не буде вигодовувати цих дітей. Для близнюків швидко знайшли няньок-годувальниць.
У середині червня Патрика Леслі відвідав Бенджамін Кіра, і з’ясувалося, що йому треба їхати в Лондон. Подумавши, що дружині може сподобатися подорож, він запросив Кат із собою. Вона відмовилася.
— Мене не буде з кінця літа й до наступної весни, кохана. Будь ласка, поїдьмо зі мною. Ми так мало побули разом.
— Hi, Патрику. Ти пообіцяв йому, що, перш ніж він покине Шотландію, ми зможемо зустрітися. Якщо я буду з тобою в Англії, коли він покличе мене, я більше ніколи не побачу його. Більше не проси мене їхати з тобою.
Він більше не просив, хоча й з болем визнав, що його засмутила відмова Кат. Граф сподівався, що народження їхніх близнят допоможе їй забути прикордонного лорда. 15 серпня Патрик Леслі вирушив із Ґленкірка й попрямував до Лондона.
15 вересня графиня Ґленкірка одержала запрошення від Джорджа Ґордона, могутнього графа Гантлі, відвідати його та його дружину в замку Гантлі. Подейкували, що Босвелл на півночі. Кат розуміла, що як це й справді так, то він у Ґордонів. 17 вересня графиня Ґленкірка вирушила зі свого замку до Гантлі.
Розділ 35
Мир між Джеймсом Стюартом і Френсісом Стюартом-Гепберном протримався недовго. Хоча король і підписав 14 серпня 1593 року угоду про помилування свого шляхетного кузена та його не менш шляхетних прибічників і повернення всіх їхніх маєтків, титулів та посад, він швидко запав у спокусу забрати свої слова назад. 8 вересня у Стерлінгу відбулося засідання парламенту, і Джеймс спробував змінити обіцянки, які дав у серпні. 22 вересня король заборонив своєму кузенові та його прибічникам наближатися до його величності на відстань десяти миль, якщо тільки їх не викличе сам Джеймс. Порушення цієї заборони вважалося державною зрадою. Вплив Мейтленда не слабшав.
Цю рукавичку, яку кинув король, Босвелл підняв разом зі своїми войовничими друзями. Вони зібралися поблизу Лінлітґоу на початку жовтня, саме коли там зупинився король. 22 жовтня Босвелла викликали до Вищої ради, де він мав відповісти на звинувачення в державній зраді. Лорд не з’явився на розгляд власної справи, і його було засуджено.
На декілька місяців усе стихло, а потім напровесні 1594 року Джеймс двічі збирав своє воїнство, щоб захопити кузена й влаштувати королівське правосуддя. Несподівано Босвелл з’явився на околиці Літа з великим озброєним загоном. Як сам стверджував, він прийшов захищатися від іспанців, про чию неминучу висадку в цьому місті давно подейкували. Насправді ж лорд просто хотів продемонструвати свої сили, сподіваючись, що його кузен схаменеться.
Джеймс вирушив з Единбурга до Літа, а тим часом Босвелл відступив у бік Далкіта, не поспішаючи, наче його ніхто й не переслідував. Джеймс був змушений знову повернутися в Единбург, програвши своєму кузенові ще одне очко. Прикордонний лорд прослизнув через кордон до Англії, де тихенько просидів, доки королева Елізабет не була змушена таки помітити присутність утікача й вигнати його.
Тепер у Френсіса Гепберна було дві можливості. Він міг здатися Джеймсові або об’єднатися з північними графами. Відчуваючи, що місця в Шотландії для нього вже немає, він попрямував на північ, бажаючи зустрітися з Кат, перш ніж покине батьківщину. Більше йому нікого не хотілося бачити. Геркулеса спіймали й повісили горезвісного лютого. Марґарет Дуґлас та його діти поводилися так, наче його взагалі не існувало. Залишалася Кат Леслі. Чи схоче вона його бачити?
Ніхто не казав про це Кат, але чуття підказувало їй, що Френсіс чекає на неї в Гантлі. Зібравши своїх дочок побіля себе, вона повідомила їм, що поїде з дому на деякий час.
— Але я повернуся, мої любенькі, — пообіцяла вона, — і вже потім більше не покидатиму вас.
Коли Аманда й Мораґ побігли гратися, Бесс, якій уже зрівнялося дванадцять, тихо запитала:
— Лорд Босвелл у Гантлі, мамо?
Першою думкою Кат було відповісти дочці, що їй до цього зась. Але, знову поглянувши на Бесс, яка з дитини перетворювалася на дівчину, графиня передумала. Вона обійняла дочку.
— Так, — промовила. — Я гадаю, лорд Босвелл зараз у Гантлі. Не гнівайся, доню. Ваш батько дав мені дозвіл побачитися з Френсісом. Колись ти також закохаєшся в чоловіка. Можливо, тоді, Бесс, ти зрозумієш свою матір.
— Я кохатиму не якогось там зайду, а мого справжнього, законного чоловіка, мамо.
Кат тихо засміялася й ніжно пригорнула донечку.
— Як чудово бути такою юною й так вірити в краще, люба моя. Я сподіваюся, що за моєї відсутності ти допомагатимеш бабусі й глядітимеш своїх сестер та близнюків.
Якусь мить Бесс Леслі дивилася на матір, а потім обійняла її.
— Ти не втечеш із лордом Босвеллом? Ти повернешся додому? Не кинеш нас назавжди?
— Ні, моя дитинко. Я повернуся. — У горлі в Кат стояв клубок. — Я повернуся до тебе, серденько. Не бійся.
Перш ніж Кат поїхала з Ґленкірка, Марґарет Леслі захотіла побалакати з невісткою.
— Мій син, Катріоно, повівся з тобою вкрай жорстоко. їдь