Нові коментарі
15 листопада 2024 18:15
Шановна пані Галино, дякуємо Вам за Вашу творчість! Ми виправили вказану Вами неточність. Дякуємо за проявлену увагу. З повагою, адміністрація сайту
З Божою правдою
3 липня 2024 02:48
Щиро вам дякую за увагу до моєї казки з книги казок ''Богданія''. На кожному з двох сайтів, з якого ви могли передрукувати цю казку, у змісті
З Божою правдою
Українські Книги Онлайн » Класика » Сині етюди - Микола Хвильовий

Сині етюди - Микола Хвильовий

Читаємо онлайн Сині етюди - Микола Хвильовий
творчости.

- Слава в верхів'ях революції і на землі радість! Боян сказав: «Можна згоріти, як свічка перед образом моєї мадонни Христини». Але не втихала боянова молитва під тихий акомпаньямент земного хору - весняного шуму.


...Сказав дядя Варфоломій:


- Стефане, йди сюди.


Підійшов.


- Ну, говори по правді: вламав?


Стефан нічого не відповів, одійшов і сів на кайору.


...Сплеснули весла.


...Стояла тиха вогка темрява, і вабили полярські огні, і брів зелений запах із слобожанських безкраїх степів.


...Сплеснули весла.


Дядя Варфоломій подумав не то з іронією, не то так:


- Ячейка!


Потім подумав про потяг, про закинуту станцію, ортечека і про далекого знайомого з ортечека.


Потім дядя Варфоломій уважно дивився в синяву запашної ночі. Туди, де стояли полярські огні, де маячіла кайора й силуети цих чудних, невідомих людей.






ШЛЯХЕТНЕ ГНІЗДО



Найзвичайнісінька баба, але її звуть бабушкою, діда - дєдушкою. Бабушці - шістдесят шість, вона жлукто з жаром, від неї вогка білизна з попелом. Батько дєдушчин чумакував у Крим по сіль, тому й у дєдушки широкі суворі брови нависли, чорні - йому сімдесят, а волосся на голові, як пух з трусика для касторового капелюшка - сивий-сивий.


Дєдушка - патріярх і тепер: правнучата, внучата, діти - всі вкупі, шістдесят десятин не поділені, тридцять одібрав ревко - це так ревком, а потім прийшов виконком, а землі все-таки не повернули...


У дєдушки був і син - його Бубирець-незаможник «згріб», а потім Бубирця «згребли», і загинули обидва.


Дєдушка - патріярх, і син був би патріярх, коли б не чотирнадцятий рік: втягли в споживче товариство за скарбника і ходив уже в збірню. А синові сини вже не те: викинули хату на степ - біля шведських могил, і вже хотіли не шістдесят, а двісті шістдесят. У Харків до банку їздили, щоб дєдушка не знав.


От-от щось у Папуцячім маєтку - Папуці прізвище - от-от...


Кожного тижня правили службу в неділю - у неділю вмирав тиждень і народжувався другий. Тижні вмирали, і тижні йшли. Комусь ближче до смерти, а комусь - до народження. І так віки, коли ще й Слобожанщини не було - довго-довго.


Тижні були галасливі, криваві, буйні.


Андрія - синового сина - звабив вовчий Шкуровський загін, а Василь і досі живе вдома. Єсть такі в нас, і досі нікому не служили: ні вашим, ні нашим. І не хитрі - фортуна, кажуть. От і Василь.


Уночі розсипаються зорі і зникають у Папуцячім лісі - тепер громадський. Дєдушка ніяк не міг звикнути: як громадський? А йому наказали ще й хмизу не збирати без дозволу. Тоді він зовсім не розумів: як це? з мого лісу?


Потім узнав, що це - закон такий, а коли закон, то це є закон.


Ранком дєдушка каже бабушці:


- Доглянь-бо за хлопцями, а я, мабуть, піду.


І йде в свій не свій ліс. Він теж доглядати. Проте дєдушка - міцний дід: і тепер як візьме косу, то чорта з два вженешся за ним. Старе покоління, із тих, що до двадцятьох літ без штанів у цурки грали.


Доглядає дєдушка добре: колись застав члена виконкому - ліс рубав не по закону - було діло!


Біля Великої Шведської Могили - дєдушчин хутір (хутори, одруби, Столипін). Біля хутора Горбанькове Озеро. Добра земля. Ввечері дєдушка запрягає воли і - через ліс - невеличкий, кострубатий, недотепний, і сосни на північ хиляться. Рипить віз до Великої Шведської Могили. Пісок, пісок, а далі степи, чорноземля важка, плодюча, міцна, оранжерійна: культура...


(...І ввижається іноді, що вся Україна оранжерея - там десь, близько моря тулиться. І підпливають до неї кораблі - багато кораблів під червоний стяг...)


Рипить віз: ри-ип!


Тягнуться воли до Великої Шведської Могили.


Дєдушка приїде на хутір і дивиться на ярину. І тут ярина, і далі ярина. Друга ярина - своя не своя. І серце радіє - тільки з сумом - і за свою, і за свою не свою... Пишно дметься вгору ярина...


(...І Україна дметься вгору... І люблю я її - більшовицьку Україну - ясно і буйно...)


...Ходить дєдушка по кварталах, сторожує дєдушка, а сонце ллється на його патріяршу голову, і сміється сонце: скоро-скоро вмреш ти, дєдушко, одійдеш у вічність і на землі тебе, дєдушко, не буде. Тепер земля більшовицька.


Увечері правнучка Манька приганяє корови з дєдушчиного свого не свого вигону. Бабушка становиться проти ікони й молиться:


- Отче наш, іже єси на небесі...


І дивиться у вікно: правнучка Манька заганяє не в ту кошару дійну Маньку. Бабушка кричить у вікно:


- Ах ти, капосна дівчино! Куди ж ти дивишся? І знову до ікони:


- Отче наш, іже єси на небесі...


Але Манька не слухає, і бабушка кричить і знову до ікони.


У бабушки всі ключі від усіх скринь. Бабушка - хазяйка, а молодицям і жінці синовій - слухняність і робота. Робота довга, вічна, до самої смерти - як коні, як воли, як завжди осінь. Це те, що виспівують у сумних піснях дівчата на буряках. Простяглася ця пісня на великі степові гони. Не можна не слухати цієї пісні: її наші матері співають, наші сестри, наші жінки. І темно в цій пісні, бо сумно в ній, це народна пісня, це жіноча пісня, і всюди і завжди треба казати про неї. Слухав і я цих пісень біля шведських могил, і нагорнули вони в моїх грудях велику могилу народного горя...


...У неділю приїздить до дєдушки батюшка. Дєдушка - церковний староста, дві медалі на грудях. Палажка приносить самогон від Онуфрія, і вони сідають за стіл. Батюшка каже:


- Ох, времена, времена, і ти, смутнеє врем'я.


А дєдушка каже:


- Не розумію, отче Полікарпе, в чім тут річ. Одібрали в мене ліс, і луки, і землю. А хіба це є закон?


Батюшка випиває стаканчик і голосно, щоб за вікном чули, щоб усі чули:


- Закон, дєдушко. Більшовицький закон.


А потім нахиляється до дєдушчиного вуха і, оглядаючись, шепоче:


- Столпотвореніє вавілонське. Смутнеє врем'я на Русі. Он воно що! Розумієте? От воно що!


Але дєдушка не розуміє: столипінські одруби, війна, революція, більшовики, повстанці, білі, червоні, комуністи, зелені, бандити, партизани - дєдушка не розуміє. Дєдушка патріярх.


Якийсь чад, якийсь сумбур ходить по селах, і виють собаки по селах - дєдушка не розуміє.


У неділю приходить і вчитель. Він хитрий, він шкандальник

Відгуки про книгу Сині етюди - Микола Хвильовий (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: